با من بخوان

طرح کتابخوانی

طرح کتابخوانی با من بخوان

از پاییز ۱۳۹۳ شرکت سازور سازه آذرستان بر آن شد تا با کمک موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، برنامه با من بخوان را برای خانواده کارگری این کارخانه به اجرا درآورد. در ابتدای برنامه 138 خانواده (201 کودک و نوجوان) در طرح حضور داشتند. در آبان 93 ، کارگاه آموزشی با حضور 60 نفر از مادران خانواده‌های کارگران و کارکنان کارخانه برگزار شد که در آن کارشناسان با من بخوان گارگاه‌هایی را با موضوع‌های آشنایی با تکنیک‌های بلندخوانی، روش‌های خواندن با نوزاد و نوپا، کتاب‌های آموزش خلاق شامل آواورزی، الفباورزی و فارسی آموز اجرا کردند.
در این طرح در هر دوره خانواده‌ها متناسب با گروه سنی فرزندانشان کیسه کتاب دریافت می‌کردند. این کیسه‌ها شامل کتاب‌ها و فعالیت‌های گوناگون، از جمله کتاب‌های آموزش خلاق بود. علاوه بر این درون هر کیسه یک جزوه ساده برای هر خانواده گذاشته شده بود. خانواده‌ها این کتاب‌ها و فعالیت‌ها را با فرزندان خود سهیم می‌شدند. پدران خانواده در ابتدای هر دوره کتاب‌ها را به کتابخانه کارخانه باز می‌گرداندند و کتاب‌های تازه برای فرزندان خود به خانه می‌بردند. همچنین پدران و مادران می‌توانستند در صورت داشتن پرسش درباره خواندن با فرزندانشان از راه تلفن با کارشناسان موسسه تماس داشته باشند.
کتاب‌ها پس از چرخش بین خانواده‌ها، در کتابخانه‌ای که در محل کارخانه مهیا شده بود، قرار می‌گرفت تا به خانواده‌های علاقه‌مند امانت داده شود.
پس از یک دوره ی یک ساله از اجرای برنامه با من بخوان در کارخانه، در مهرماه 1394 کتابخانه ی « با من بخوان» شرکت سازورسازه با 600 عنوان کتاب و نزدیک به 3000 جلد کتاب، گشایش یافت.
پس از بازگشایی کتابخانه، کارشناسان با من بخوان با پشتیبانی مسئولان این شرکت، در دی ماه 1394 از کودکان و نوجوانان خانواده‌های سازورسازه آذرستان دعوت کردند، تا 15 اسفندماه، در مسابقه کتابخوانی” کدام کتاب را بیش از تر از همه دوست داشتم !” شرکت کنند. هدف از برگزاری این مسابقه ترویج کتابخوانی در میان کودکان ونوجوانان و تشویق خانواده‌ها به کتابخوانی با فرزندانشان است. این مسابقه برندگان محدود ندارد. افرادی که همه کتاب‌ها را بخوانند و دیدگاه‌های خود را به شیوه‌ای درست و روشن بیان کنند، در فهرست برندگان قرار می‌گیرند
با اجرای برنامه با من بخوان در شرکت سازور سازه آذرستان، همه کارگران و کارمندان می‌توانند با مراجعه به این کتابخانه با راهنمایی کتابداران و کارشناسان، کتاب‌های مورد نیاز فرزندان خود را انتخاب کنند و به امانت ببرند. تا کنون در این کتابخانه 100خانواده عضو شده اند که هر کدام از آن ها داری یک تا چهار فرزند هستند. همچنین علاوه بر کتاب‌های ویژه کودک و نوجوان، کتاب‌هایی با موضوع‌های روانشناسی، آموزش و پرورش و ترویج کتابخوانی نیز وجود دارد تا والدین در این زمینه‌ها آگاهی بیش‌تری یابند و بتوانند به فرزندان خود بیش از پیش یاری رسانند.
لینک ارتباطی:

«بامن بخوان» برنده باارزش ترین جایزه بین‌المللی ترویج کتابخوانی شد!

برنامه "با من بخوان" برنده معتربرترین و باارزش‌ترین جایزه بین‌المللی ترویج کتابخوانی «ایبی‌–آساهی»(IBBY-Asahi) شد. جایزه ترویج کتابخوانی آساهی از سوی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان(IBBY) هر دو سال یک بار به دو گروه یا موسسه‌ای اهدا می‌شود که با انجام فعالیت‌های چشمگیر، سهم پایداری در اجرای برنامه‌های ترویج کتابخوانی کودکان و نوجوانان داشته باشند. امسال موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با "با من بخوان" از ایران، به همراه "برادربزرگ موشه" (Big Brother Mouse) شهر لانگ پرابنگ، از کشور لائوس، از میان 11 نامزد جایزه آساهی 2016 موفق به دریافت این جایزه ارزشمند شدند.
این دو پروژه برگزیده در تاریخ 4 آوریل 2016 (16 فرودین 1395) در کنفرانس مطبوعاتی IBBY در نمایشگاه کتاب کودک بولونیا معرفی شدند و جایزه‌های آنان در آگوست 2016 در 35امین کنگره جهانی IBBY اعطا خواهد شد.
موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با درک اهمیت کتابخوانی و بلندخوانی در آموزش خواندن و نوشتن نزدیک به پنج سال است که برنامه‌ی با من بخوان را در مناطقی از 13 استان کشور اجرا و به موفقیت های چشمگیری در ترویج کتابخوانی و علاقمند کردن کودکان به کتاب دست یافته است.
با من بخوان برنامه‌ای برای ترویج کتاب‌خوانی با کودکان خانواده‌های کم‌درآمد، کودکان محروم و کودکان در بحران است. این برنامه بر پایه رساندن کتاب‌های مناسب و باکیفیت به دست این گروه از کودکان و نوجوانان است که در وضعیت معمول زندگی به کتاب‌های با کیفیت دسترسی ندارند. موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان پس از سال‌ها پژوهش در حوزه تاریخ و فرهنگ کودکی و جایگاه کتاب کودک در جامعه، بر این باور است که ترویج ادبیات در میان کودکان و نوجوانان، به ویژه کتاب‌خوانی می‌تواند استعدادها و توان‌مندی‌های ذهنی نسل‌های آینده را شکوفا و زندگی آن‌ها را دگرگون و بارور کند. از این رو این موسسه برای تحقق این شعار که "همه کودکان حق دارند کتاب‌های با کیفیت بخوانند" از مردادماه 1390 برنامه با من بخوان را پیشنهاد و در نقاط مختلف ایران اجرا کرده است. شرکت عمران آذرستان و شرکت سازور سازه آذرستان از حامیان مالی این برنامه در کارخانه سازورسازه آذرستان و استان سیستان و بلوچستان هستند.
کارخانه شرکت سازور سازه آذرستان که در اتوبان تهران- قم واقع است، از پاییز1393 موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با پشتیبانی مالی این شرکت برنامه با من بخوان را برای خانواده کارگران و کارکنان این کارخانه به اجرا درآورده است. این تجربه یکی از تجربه‌های متفاوت با من بخوان است که در آن خانواده‌ها به طور مستقیم درگیر برنامه‌های کتابخوانی هستند اکنون در این کارخانه کتابخانه‌ای با کتاب‌های باکیفیت ویژه کودکان، نوجوانان و والدین آن‌ها بنا نهاده شده است که همه کارگران و کارمندان می‌توانند با مراجعه به این کتابخانه با راهنمایی کتابداران و کارشناسان کتاب‌های مورد نیاز فرزندان خود را انتخاب و به امانت ببرند.
برنامه "با من بخوان" در استان سیستان و بلوچستان کوشیده است تا بر پایه بلندخوانی و لذت ادبیات، در راه تقویت سواد پایه و مهارت‌های خواندن و نوشتن کودکان به ویژه کودکان دو زبانه این استان محروم گام بردارد. زابل، زاهدان، ایرانشهر، راسک و سرباز و لاشار مناطق تحت پوشش با من بخوان در این استان هستند که از سال 94 به برنامه با من بخوان پیوسته‌اند. کارشناسان تاثیر این روش را در این مدت کوتاه شگفت‌انگیز ارزیابی کرده اند. به باور آن‌ها این برنامه سبب رشد مهارت‌های خواندن و نوشتن، افزایش دایره واژگان و بهبود روحیه، نشاط و اعتماد به نفس کودکان دو زبانه شده است. حمایت مالی "شرکت سازورسازه آذرستان" و "جامعه یاوری فرهنگی" و همکاری اداره آموزش و پرورش استان در موفقیت برنامه در این استان تاثیر زیادی داشته است.
برنامه با من بخوان همچنان در حال گسترش است و امسال با دریافت این جایزه، با انگیزه و امید تلاش می‌کند تا هر چه بیشتر در راستای دستیابی به جامعه‌ای که در آن دانایی برترین ارزش‌ها شمرده می‌شود، حرکت ‌کند. این برنامه می‌خواهد گامی باشد در کنار گام‌های دیگر تا با کتابخوانی و اندیشه‌ورزی،‌ جامعه‌ای منتقد، خلاق و شکوفا، سازنده و آفرینشگر و به دور از خشونت ساخته شود. جامعه‌ای که کودکان و نوجوانان، ارزش‌های انسانی و اخلاقی را از راه دانش‌اندوزی و ادبیات بیاموزند و در وجود خود بارور و شکوفا کنند.

با برنامه ی « با من بخوان» بیشتر آشنا شوید:

http://khanak.org/fa/read-with-me-asahi-winner